Biblioteczka

Marzenia ściętej głowy, czyli zagadki polskiej frazeologii

Informacja prasowa z dnia 28.09.2016 r. Ines Krawczyk MChR, Anioł nie człowiek. Przygody nie tylko językowe, liczba stron: 70, cena: 22,00 zł, ISBN: 978-83-8065-036-7 Marzenia

Informacja prasowa z dnia 28.09.2016 r.

Ines Krawczyk MChR, Anioł nie człowiek. Przygody nie tylko językowe, liczba stron: 70, cena: 22,00 zł, ISBN: 978-83-8065-036-7

Marzenia ściętej głowy, czyli zagadki polskiej frazeologii

Przychylić komuś nieba, gruszki na wierzbie, koń by się uśmiał – to tylko niektóre tajemnicze zwroty, które stały się tematem opowiadań o niesfornej Magdzie i grupie jej przyjaciół – zawartych w książce – Anioł nie człowiek. Przygody nie tylko językowe.

Autorka pokazuje, do jakich nieporozumień lub humorystycznych sytuacji może prowadzić nieznajomość polskiej frazeologii. Dzięki lekturze 11 opowiadań czytelnicy dowiedzą się, że nie można utartych wyrażeń w danym języku rozumieć dosłownie. Zatem z koszykiem w ręce szukać gruszek na wierzbie albo czekać, aż koń się uśmiechnie. Natomiast słysząc określenie anioł nie człowiek, musimy wiedzieć, że nie chodzi o anioła, lecz o osobę dobrą, szlachetną, uczynną.

Barwnie zilustrowany przez znaną i lubianą ilustratorkę książek dla dzieci – Elżbietę Kidacką – poradnik odkrywa przed małymi czytelnikami arkana polskiej frazeologii. Bo jak już we wstępie – przekonuje autorka – s. Ines Krawczyk, wielka przyjaciółka dzieci i redaktor naczelna Małego Przewodnika Katolickiego:

Związki frazeologiczne,
choć pozornie nielogiczne,
towarzyszą nam na co dzień,
wzbogacając naszą mowę.
Zatem warto je poznawać
by się z każdym móc dogadać.

To pogodna, a zarazem pouczająca lektura dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat ich rodziców, jednocześnie może stać się ciekawą formą pomocy dydaktycznej dla nauczycieli polonistów.

O autorce:
Ines Krawczyk MChR – redaktor naczelna jednego z najstarszych czasopism dla dzieci funkcjonującym na polskim rynku wydawniczym – Małego Przewodnika Katolickiego. Autorka wielu książek dla najmłodszych, takich jak: Złamany szyfr, Niebieskie okno, czyli o Dekalogu, dzieciach i świętym Janie Pawle II, Jak daleko z Watykanu do nieba?. Na stałe współpracuje z redakcją Przewodnika Katolickiego.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy