Polityka Wiadomości branżowe

WPROST: Rydzyk przejmuje polski Kościół?

W zbliżających się wyborach przewodniczącego episkopatu duże szanse ma metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W Episkopacie formalnej kampanii wyborczej nie ma, o wyborze nie decydują wyłącznie podziały ideologiczne. Zakulisowa gra już trwa. W najnowszym WPROST - czy przyjaciel ojca Rydzyka pokieruje polskim Kościołem?

Ponadto we WPROST ? czy Kijów będzie współczesnym Sarajewem, jak wiceminister zdrowia nadzorował kontrakt prywatnej kliniki okulistycznej, co to znaczy być Krzysztofem Ibiszem, jak Polski zmieniają kierunki seks turystyki i czy gluten naprawdę aż tak szkodzi.

Wejście Telewizji Trwam na mulipleks porównał do odzyskania przez Polskę wolności. Organizowane przez PiS marsze obrony Radia Maryja to dla niego ?dowód, że sumienia ludzi są przebudzone prawdą?. Jako pierwszy hierarcha wsparł ?Krucjatę różańcową za Ojczyznę?, która miała zamienić Polskę w ?drugie Węgry?. Zaprzyjaźniony z o. Tadeuszem Rydzykiem, stosunkowo mało znany abp Wacław Depo jest dziś jednym z najpoważniejszych kandydatów na nowego przewodniczącego Episkopatu Polski. Jeśli wygra, polski Kościół przez następne lata będzie miał twarz ojca Rydzyka. Wybory odbędą się w Warszawie 12 i 13 marca. Zakulisowe walki już trwają. ?Swój? przewodniczący episkopatu zapewniłby o. Rydzykowi spełnienie ambicji, nawet jeśli formalnie, zgodnie ze statutem konferencji biskupów, nie ma zbyt wielkich kompetencji. Jest tajemnicą poliszynela, że do pełni szczęścia toruńskiemu redemptoryście od lat brakuje ważnego hierarchy, który miałby przełożenie na Watykan. O kulisach wyborów przewodniczącego Episkopatu w najnowszym WPROST pisze Marcin Dzierżanowski.

Od upadku ZSRR nie było takiego napięcia między Rosją a Zachodem. Krym jest beczką prochu. Byle prowokacja może doprowadzić do międzynarodowej katastrofy. W najnowszym WPROST m.in. wstrząsająca rozmowa z Marią Stepan, reporterką Telewizji Polskiej, która dokumentowała to, co się działo 20 lutego w Kijowie. Sekunda po sekundzie oglądam, jak zabijają ludzi kryjących się za tarczami z dykty, jak precyzyjnie trafiają w głowy i szyje ? opowiada reporterka. - Słyszałam strzał i widziałam osuwające się ciało. Na początku miałam wrażenie, jakbym grała w jakąś grę komputerową, w której strzela się do ludzików, a one padają. Tylko że w grze wstają i idą dalej. Tutaj nie dość, że nie wstawały, to jeszcze ciągnięte przez inne ludziki zostawiały za sobą czerwone smugi. Śmierć ponad stu cywilów została dobrze udokumentowana. Filmowali telewizyjni operatorzy, zwykli ludzie telefonami i sami berkutowcy profesjonalnymi kamerami. Rozmowa ? w nowym WPROST.

O sytuacji na Ukrainie we WPROST mówi także Jurij Jakimienko, zastępca dyrektora Ukraińskiego Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych im. Ołeksandra Razumkowa. Jego zdaniem, na Krymie trwa rosyjska interwencja wojskowa. Decyzję o przeprowadzeniu referendum ws. przynależności półwyspu podjął krymski parlament, po tym jak wdarli się do niego uzbrojeni ludzie. Co do samej zasady parlament Krymu ma prawo zarządzić przeprowadzenie referendum, tylko że nie może być w nim pytania o niepodległość Krymu bądź jego przyłączenie się do Rosji. W kwestiach terytorialnych muszą decydować obywatele całej Ukrainy ? podkreśla Jakimienko. Z kolei Aleksiej Żurawlow, deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej, szef ugrupowania Ojczyzna wchodzącego w skład putinowskiej Jednej Rosji, ocenia, że oddając Krym Ukrainie, Chruszczow popełnił historyczną głupotę. Naród Krymu ciągnie do Rosji i trzeba jego zdanie brać pod uwagę. Społeczeństwo krymskie powinno samo decydować o swoim losie ? mówi Żurawlow. Rozmowy o Ukrainie ? w nowym WPROST.

WPROST wraca też do afery w Ministerstwie Zdrowia. Donald Tusk często stosuje patent wobec wpadających w kłopoty podwładnych, których darzy zaufaniem. Brzmi tak: ?Idź powalczyć. Jeśli przetrwasz, wtedy i ja nie zetnę ci głowy?. Ostatnio takie zielone światło dostał z kancelarii premiera Sławomir Neumann ? pisze Michał Majewski. Wiceminister Neumann przyjął ciekawą taktykę obrony. By odwrócić uwagę od swojej zadziwiającej aktywności, postanowił opublikować SMS-y dziennikarki WPROST. Grozi też sądem, ucieka w dygresje, w absurdalny sposób tłumaczy, że stał na straży prawa. Tymczasem sprawa jest dość prosta. Dzięki zadziwiającej i dotąd niespotykanej aktywności polityka firma uznana przez NFZ za niechcianą ma lukratywny, publiczny kontrakt na kolejny rok. A szefowa NFZ, która się temu sprzeciwiała, w niejasnych okolicznościach z dnia na dzień straciła pracę. Takie są fakty. I nie zmienią tego nawet najgłośniejsze pohukiwania ministra Neumanna oraz zapewnienia premiera, że wszystko jest czyste ? podkreśla Michał Majewski.

Na łamach WPROST także rozmowa z Krzysztofem Ibiszem, który właśnie debiutuje w roli prowadzącego ?Taniec z gwiazdami? w Polsacie. Coraz bardziej staram się tworzyć. Ostatnie projekty, ostatnie programy, które przygotowuję, pozwalają mi na to. Ale nie mówię o sobie, że jestem telewizyjnym twórcą. Na razie. Bo za 10-20 lat chciałbym móc tak o sobie powiedzieć ? mówi Ibisz. - Przygotowuję teraz, czyli redaguję i współprowadzę, weekendowe poranki w Polsacie News, i wydaje mi się, że to jest tworzenie. Pytany, czy Ibisz jest Kuźniarem Polsatu, odpowiada: Być może tak mówili na początku. Środowisko dziennikarskie nawet trochę się obruszyło. Ale teraz już nikt mnie do nikogo nie porównuje. Już chyba jestem Ibiszem Polsatu i tyle. O tym, co to znaczy ?być Ibiszem? Krzysztof Ibisz opowiada w nowym WROST.

We WPROST też o nowym kierunku seksturystyki. Polki nie wydają już pieniędzy na wakacje w Egipcie. Napaleni cudzoziemcy sami przyjeżdżają do ich domów. Okazuje się, że dzięki couchsurfingowi (dosł. szukanie kanapy) życie seksualne wielu polskich kobiet nabiera intensywności. Couchsurferzy to największa podróżnicza społeczność, skupiona wokół portalu, który pomaga obieżyświatom znaleźć darmowy nocleg w najodleglejszych nawet zakątkach globu. Teraz nowym obliczem couchsurfingu nad Wisłą staje się seksturystyka. W Internecie aż się roi od informacji o tym, jak chętnie Polki otwierają swoje sypialnie obcokrajowcom bądź jak chętnie goszczą w sypialniach poznanych dzięki portalowi obywateli świata. Prof. Jacek Kurzępa, socjolog, który bada zachowania seksualne Polaków, uważa, że pojawienie się tego zjawiska w naszym kraju wiąże się z wpływem kulturowym Zachodu, gdzie kobiety są seksualnie wyzwolone, a seksualne chwilówki nikogo nie bulwersują. Sexsurfing po polsku ? w nowym WPROST.

Na łamach WPROST także o modzie na? jedzenie bez glutenu. Do niedawna rezygnowali z niego głównie chorzy na celiakię. Teraz ? także ludzie, którzy nie muszą, ale chcą. Do Polski dotarła moda na G-free, czyli jedzenie pozbawione glutenu. Dietę tę wychwalają gwiazdy - Gwyneth Paltrow, Miley Cyrus czy Victoria Beckham. Twierdzą, że dzięki wyeliminowaniu glutenu (mieszaniny białek roślinnych występującej w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia) pozbyły się różnych dolegliwości, mają szczuplejszą sylwetkę, więcej energii i lepszą cerę. Część dietetyków mówi o kolejnym dziwactwie i przemijającej modzie, inni uważają, że owo dziwactwo może przynieść dobre skutki, jeśli oczywiście stosuje się je rozsądnie. Czy słusznie obwiniamy gluten o wszystko, co złe w naszym organizmie? I czy ta nowa moda jest zdrowa? O tym w nowym WPROST.

*****

Nowy numer WPROST trafi do kiosków w poniedziałek, 3 marca 2014 r. E-wydanie tygodnika jest dostępne już w niedzielę wieczorem na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). 

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts