Polityka Wiadomości branżowe

Świętujemy 25 lat wolności i zmian! Wśród gości Barack Obama!

Dziś o 9.45 na lotnisku w Warszawie wylądował Air Force One z Barackiem Obamą na pokładzie. Prezydent USA będzie uczestniczył w uroczystościach z okazji 25- lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Z tej okazji do Polski przybędzie jeszcze kilkunastu innych przywódców państw. Świętujemy! 4 czerwca 1989 roku miały w Polsce miejsce pierwsze po II wojnie

Dziś o 9.45 na lotnisku w Warszawie wylądował Air Force One z Barackiem Obamą na pokładzie. Prezydent USA będzie uczestniczył w uroczystościach z okazji 25- lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Z tej okazji do Polski przybędzie jeszcze kilkunastu innych przywódców państw. Świętujemy!

4 czerwca 1989 roku miały w Polsce miejsce pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. Świętujemy również rocznicę obrad Okrągłego Stołu i powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim. O znaczeniu tych wydarzeń dla świata nie trzeba chyba nikogo przekonywać, a wizyta Baracka Obamy i innych światowych przywódców w rocznicę tych wydarzeń, jest jednym z najlepszych na to dowodów. Choć znaczące utrudnienia i korki związane z świętowaną w ten sposób rocznicą Warszawiaków zapewne nie cieszą.

Przy tej okazji warto też rzewnym okiem spojrzeć na zmiany technologiczne tych ostatnich 25 lat. W roku 1989 szczytem nowoczesnej komunikacji była dla przeciętnego Polaka możliwość porozmawiania przez telefon, oczywiście stacjonarny. Co ciekawe, w tamtym okresie rozwiązaniem popularnym w naszym kraju były jeszcze ręczne centrale telefoniczne. 18 czerwca 1992 roku uruchomiono w Polsce pierwszą sieć telefonii komórkowej- Centertel. Posiadanie komórki było w tamtym czasie symbolem bogactwa i naprawdę wysokiego statusu społecznego. Dziś telefony z tamtego okresu wyglądają mocno groteskowo, można je zobaczyć już w muzeum. Przejście drogi od symbolu bogactwa do muzealnego eksponatu w ciągu dwudziestu kilku lat, uznać trzeba za naprawdę błyskawiczne. Tym bardziej, że dziś na rynku rządzą smartfony, a mobilny dostęp do Internetu jest sprawą zupełnie naturalną ? komentuje Katarzyna Kołodziejczyk, Management Board Assistant GRUPA 365 NET.

Nieco ponad dwa miesiące temu świętowaliśmy 25 urodziny Internetu. W Polsce pierwszego e-maila wysłano 17 sierpnia 1991 roku. Datę tą uznaje się za symboliczny początek Internetu w naszym kraju, choć zgodnie z niektórymi informacjami polski Internet starszy jest o prawie rok. W roku 1992 internautów było w naszym kraju około 2 tysięcy, przy czym byli to przede wszystkim naukowcy i pracownicy wyższych uczelni. Obecnie, zgodnie z danymi GUS, dostęp do internetu ma 72 % gospodarstw domowych*, a w sieci robimy niemal wszystko. Także stamtąd w tempie błyskawicznym czerpiemy informacje między innymi właśnie o obchodach ćwierćwiecza wolności i wizycie Baracka Obamy w Polsce.

* dane GUS za rok 2013.


dostarczył infoWire.pl
Źródło GRUPA 365 NET. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy