Edukacja Wiadomości branżowe

Wiemy kto wygrał konkurs ?Planeta Energii?. Wiosną mobilne centrum naukowe ENERGI odwiedzi aż 10 miast

Prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski wzięło udział w IV edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Pełne energii doświadczenia naukowe, zajęcia z pierwszej pomocy, wycieczki do elektrowni i centrum nauki, układanie rymowanek na temat prądu elektrycznego,
Prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski wzięło udział w IV edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego ?Planeta Energii?. Pełne energii doświadczenia naukowe, zajęcia z pierwszej pomocy, wycieczki do elektrowni i centrum nauki, układanie rymowanek na temat prądu elektrycznego, przedstawienia teatralne czy zajęcia taneczne, to tylko wybrane realizacje konkursowych zadań. Autorzy najciekawszych i najbardziej nieszablonowych lekcji o energii zostaną nagrodzeni dwudniową wizytą mobilnego centrum edukacyjnego ?Planeta Energii?.

< p style="text-align: justify;">Grupa ENERGA już po raz czwarty w ramach programu "Planeta Energii" zaktywizowała nauczycieli nauczania początkowego do edukowania najmłodszych na temat energii elektrycznej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów, którzy dzięki materiałom edukacyjnym organizatora odbyli niemal 1,5 tys. lekcji dotyczących prądu.W ramach zajęć szkolnych dzieci uczyły się, skąd się bierze oraz jak działa energia elektryczna, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych. Ponadto uczniowie poznali zasady postępowania podczas burzy i w przypadku porażenia prądem, a także proekologiczne postawy związane z racjonalnym i oszczędnym korzystaniem z energii.

Podczas konkursu ?Planeta Energii? zachęcamy do poszukiwania niestandardowych form nauczania i wyjścia z nauką poza mury szkoły. Nauczyciele podejmują to wyzwanie i co roku zaskakują nas oryginalnymi pomysłami na lekcje o prądzie, za co bardzo dziękujemy ? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. ? Dziękujemy także wszystkim dzieciom, które z wielkim zaangażowaniem włączyły się w realizację konkursowych zadań. Skala, pomysłowość i różnorodność podjętych działań potwierdzają, że nauka o energii elektrycznej może być fascynująca, także dla najmłodszych.

Zdaniem Tomasza Rożka, fizyka, popularyzatora nauki i ambasadora programu ?Planeta Energii? ? Dziecko, po to by zrozumieć jakieś zagadnienie, musi je mieć przedstawione w określonym kontekście. Działania zrealizowane przez tegorocznych zwycięzców konkursu ?Planeta Energii? potwierdzają, że nauczyciele podzielają ten pogląd. Na przykład uczenie się o nowoczesnych i energooszczędnych źródłach światła, takich jak diody LED, jest kompletne tylko wtedy, kiedy pozna się także historyczne sposoby na oświetlenie. Analogicznych przykładów jest więcej ? dodaje Tomasz Rożek. ? O tym, że prąd elektryczny może być niebezpieczny dzieci dowiadują się już w przedszkolu, ale ważne jest, by tę informację połączyć z opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z burzą i wyładowaniami atmosferycznymi. Dopełnieniem takiej lekcji mogą być zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Dzięki takiemu podejściu do edukacji mamy pewność, że wiedza przekazywana dzieciom w czasie zajęć o energii elektrycznej, bezpieczeństwie czy ekologii zostanie zapamiętana.

Już wiosną mobilne centrum naukowe zawita do 10 miast w Polsce! Nagrodą główną w konkursie jest wizyta centrum edukacyjnego ?Planeta Energii? w miejscowości, z której pochodzi zwycięska klasa (lub w najbliżej położonym większym mieście). Już w kwietniu i maju br. miasteczko odwiedzi następujące miasta:
 • Braniewo ? dzięki uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie:
  ° z klasy III D i pani Irenie Fedirko,
  ° z klasy III A i pani Annie Kaczmarzewskiej,
  ° z klasy II i pani Dorocie Pękale,
 • Ciechanów ? dzięki uczniom z klasy III B i pani Aldonie Krzemińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie,
 • Inowrocław ? dzięki dzieciom z grupy świetlicowej i pani Katarzynie Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu,
 • Kalisz ? dzięki dzieciom z kółka przyrodniczego ?Świetliki? i paniom Magdalenie Galubie oraz Dżesice Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie,
 • Krotoszyn ? dzięki uczniom z klasy II i pani Bogumile Klaczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Uciechowie, filia Raczyce,
 • Nidzicę ? dzięki uczniom z klasy III C i pani Ewie Gosik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy,
 • Oświęcim ? dzięki dzieciom z grupy świetlicowej i pani Jolancie Chmurze z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu,
 • Rybnik ? dzięki uczniom z klasy III A i pani Sylwii Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy,
 • Toruń ? dzięki uczniom z klasy III C i pani Annie Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu,
 • Zieloną Górę ? dzięki uczniom z klasy II i pani Danucie Dziadosz ze Szkoły Podstawowej w Słonem.
Ponadto zaangażowanie nauczycieli zwycięskich klas premiowane będzie zestawami użytecznych pomocy naukowych, dzięki którym kolejne zajęcia, nie tylko nt. elektryczności, będą mogły być ciekawsze i bardziej angażujące najmłodszych. Miasteczko pełne energii ? przyjdź, zobacz i? dotknij

W tegorocznej edycji programu miasteczko ?Planeta Energii? zaskoczy gości nową odsłoną. Oprócz trzech ogromnych namiotów i atrakcji znanych z poprzednich edycji tj. pokazu filmu 3D czy eksperymentów naukowych, pojawią się nowe, dzięki którym nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Nowością będzie kosmiczny Energobus ? centrum nauki na kółkach, w którym dzieci będą mogły poznać pełną historię prądu ? od atomu do elektrowni. Wizyta w miasteczku to doskonała okazja, by zdobyć cenną wiedzę, ale także szansa by się sprawdzić podczas licznych konkursów i zdobyć ciekawe nagród.

W poprzedniej edycji programu progi miasteczka ENERGI przekroczyło ponad 24 tys. dzieci i 7,5 dorosłych. Jak będzie w tym roku? Okaże się już wiosną! Pięćdziesiąt nagród rzeczowych dla wyróżnionych klas! W konkursie przyznanych zostało także 50 wyróżnień. Na uczniów z wyróżnionych klas czekają atrakcyjne upominki edukacyjne, a na nauczycieli ? imienne dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Pełna lista wyróżnionych klas i nauczycieli znajduje się na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła ?Gazeta Wyborcza?.

***

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych pionowo zintegrowanych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w energii wytworzonej ogółem. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. ENERGA dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z blisko 17 proc. udziałem w rynku. ENERGA charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. ?Zielona? energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

 
Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy