Prawo Wiadomości branżowe

1% ? tak niewiele, a dla potrzebujących tak dużo

Oddasz fiskusowi czy przekażesz organizacji pożytku publicznego (OPP)? Dobrze się zastanów, kogo wesprzesz 1% swojego podatku. Blisko połowa Polaków zdecydowała się na przekazanie 1% swoich ubiegłorocznych podatków na rzecz OPP. Głównie robią to ludzie z wyższym wykształceniem. Osoby mniej zamożne decydują się rzadziej, bo uważają, że ich kwoty są zbyt

Oddasz fiskusowi czy przekażesz organizacji pożytku publicznego (OPP)? Dobrze się zastanów, kogo wesprzesz 1% swojego podatku.

Blisko połowa Polaków zdecydowała się na przekazanie 1% swoich ubiegłorocznych podatków na rzecz OPP. Głównie robią to ludzie z wyższym wykształceniem. Osoby mniej zamożne decydują się rzadziej, bo uważają, że ich kwoty są zbyt niskie, by miały znaczenie. A jednak w 2014 r. ? ziarnko do ziarnka ? uzbierało się w ten sposób 0,5 mld zł.

Procedura przekazania 1% podatku jest niezwykle prosta. Wystarczy podczas wypełniania PIT-u w rubryce zatytułowanej ?Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)? wpisać nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać procent swojego podatku. ?Zajmuje to chwilę, a satysfakcja z pomagania innym jest ogromna? ? mówi serwisowi infoWire.pl Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. ?W zasadzie każdy podatnik może zarządzać swoim 1% podatku. Niestety wielu emerytów z powodu niedoinformowania rezygnuje z tego przywileju. Oczywiście mogą oni przekazać 1% podatku, pod warunkiem jednak, że przepiszą na formularz PIT-37 deklarację podatkową, która przychodzi do nich z ZUS, i wypełnią brakujące pole? ? dodaje.

Zdecydowanie więcej uwagi i czasu od wypełnienia odpowiedniej rubryki formularza wymaga wybór organizacji do obdarowania. ?Ważne, aby nie działać pod wpływem emocji wywołanych kampaniami reklamowymi i nie wybierać jedynie spośród popularnych podmiotów. Warto zwrócić uwagę na mniejsze organizacje, których lokalna działalność realnie wpływa na jakość naszego życia? ? zaznacza ekspertka. Pomocą służy portal Bazy.ngo.pl. Znajdziemy tam numery KRS, dane kontaktowe stowarzyszeń i fundacji, adresy ich stron internetowych oraz informacje o obszarze i zakresie działalności, a także celach, na których realizację zostaną wykorzystane przekazane pieniądze.dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy