Mobilne centrum nauki ?Planeta Energii? zawita do Nidzicy!

28 i 29 kwietnia na Placu Wolności w Nidzicy zagości mobilne centrum nauki ?Planeta Energii?. Wizyta miasteczka to nagroda w zorganizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Pośród zwycięzców IV edycji konkursu znaleźli się uczniowie z klasy III C i pani Ewa Gosik ze Szkoły Podstawowej nr 2. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Nidzicy będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Jak płynie prąd w przewodzie? W jaki sposób można wytworzyć energię elektryczną w dużych ilościach? Jak bezpiecznie i racjonalnie z niej korzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają mieszkańcy Nidzicy, którzy już w najbliższy poniedziałek i wtorek odwiedzą  mobilne centrum ENERGI.

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji. Niecodzienne pokazy i eksperymenty prowadzone przez naukowców, zabawy edukacyjne oraz liczne konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z nich.

? W mobilnym centrum nauki ?Planeta Energii? każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe ? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. ? W tym roku nasze miasteczko zaskoczy wszystkich nieznaną do tej pory odsłoną. Oprócz trzech ogromnych namiotów i atrakcji znanych z poprzednich edycji jak pokaz filmu 3D czy eksperymenty naukowe, na naszych gości czekać będzie wiele nowości. Wśród nich - model domku, w którym będzie można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego. Będzie można także poznać zasady segregacji śmieci czy gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Największą nowością będzie kosmiczny Energobus! To centrum nauki na kółkach, w którym będzie można poznać historię prądu ? od atomu do elektrowni.

Wizyta mobilnego centrum nauki ?Planeta Energii? to nagroda w konkursie edukacyjnym Grupy ENERGA za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. Miasteczko do tej pory gościło w 35 miejscowościach, w których jego progi przekroczyło niemal 67 tys. dzieci i 19 tys. dorosłych.

Mobilne centrum nauki już po raz czwarty wyruszyło w podróż po 10 miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu. Nidzica to drugie miasto, które odwiedzi.

Klasa III C i pani Ewa Gosik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy wśród zwycięzców konkursu ?Planeta Energii?!

W IV edycji programu ENERGI wzięło udział prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów. Klasa III C i pani Ewa Gosik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy znaleźli wśród zdobywców nagrody głównej. Happening pod hasłem ?Oszczędzaj energię, segreguj odpady?, przygotowanie puzzli obrazkowych, rymowanek oraz rebusów dotyczących prądu, to tylko nieliczne działania przeprowadzone przez laureatów, które zadecydowały o zwycięstwie. Dzięki ich wygranej z edukacyjnej atrakcji ENERGI będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Nidzicy i okolic.

Mobilne centrum nauki ?Planeta Energii? zlokalizowane będzie na Placu Wolności. W godzinach 9:00 ? 14:00 dostępne będzie dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Nidzicy i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

? W centrum naukowym ?Planeta Energii? przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym otaczający nas świat energii elektrycznej - od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata ? mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych i ambasador programu ?Planeta Energii?. ? W tym wszystkim nie zapominamy także o ważnym aspekcie jakim jest ekologia i bezpieczeństwo. Poprzez zabawę uczymy jak korzystać z energii elektrycznej, by jej wpływ na środowisko był jak najmniejszy oraz przybliżamy zagrożenia związane z niewłaściwym użytkowaniem prądu.

?Sztafeta 10 miast" ? energetyczny konkurs dla mieszkańców!

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Nidzicy do włączenia się w akcję. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka ?Planeta Energii? sprawuje Burmistrz Nidzicy pan Dariusz Szypulski.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła ?Gazeta Wyborcza?.

***

?Planeta Energii? to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W trzech poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 109 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko ?Planeta Energii?, które do tej pory odwiedziło 35 miast.

***

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc. Charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl
Authors
Top