Polityka Wiadomości branżowe

Nie wystarczy tylko pomysł ? nagroda Super Samorząd 2013 dla tych, co chcą się dzielić władzą

Idąc do wyborów to społeczeństwo decyduje, kto będzie sprawował władzę i decydował o przyszłości lokalnych małych ojczyzn. Wielokrotnie zdarzało się tak, że po pewnym czasie włodarze i rajcowie zapominali o konieczności wsłuchiwania się w głos swoich mieszkańców. A przecież ci mają dużo do powiedzenia i wiele pomysłów. Dlatego samorządy,

Idąc do wyborów to społeczeństwo decyduje, kto będzie sprawował władzę i decydował o przyszłości lokalnych małych ojczyzn. Wielokrotnie zdarzało się tak, że po pewnym czasie włodarze i rajcowie zapominali o konieczności wsłuchiwania się w głos swoich mieszkańców. A przecież ci mają dużo do powiedzenia i wiele pomysłów. Dlatego samorządy, gdzie politycy o tym pamiętają, a także dzielą się władzą z mieszkańcami, mogą liczyć nie tylko na słowa pochwały.

O tym, że w życiu publicznym warto uczestniczyć, by mieć tym samym wpływ na decyzje podejmowane przez rządzących, już od dwunastu lat zachęca Polaków Fundacja Batorego. W ramach akcji ?Masz Głos, Masz Wybór? dąży do ożywienia publicznej debaty o lokalnych problemach i obudzeniu w obywatelach poczucia współodpowiedzialności za decyzje podejmowane w dniu wyborów. Jak zaznacza Olga Skarżyńska z Fundacji im. Stefana Batorego ?[?] chodzi o to, by mieszkańcy poczuli się w swoich gminach jak u siebie. Żeby wiedzieli, że mogą wpływać na to co dzieje się dookoła, zmieniać lokalną rzeczywistość, no i żeby rządzący chcieli dzielić się swoją władzą. Aby pytali i spełniali potrzeby mieszkańców.?

Dużą rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i podejmowaniu różnych działań pełnią organizacje i stowarzyszenia, które funkcjonują lokalnie. A te mają pełno pomysłów i chętnie je realizują. Samorządy, w których współpraca między społeczeństwem a lokalnymi politykami przebiega wyjątkowo sprawnie, mogą liczyć na dostrzeżenie oraz wyróżnienie. Służy temu nagroda Super Samorząd, przyznawana od trzech lat przez Fundację Batorego, a honorowym patronem nagród jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Do tegorocznej edycji Super Samorządu zgłosiło się 250 grup z całego kraju - co cieszy, bo z roku na rok pomysłów godnych uwagi jest coraz więcej. Jednak o sam tytuł i statuetkę rywalizowało 13 inicjatyw, które według kapituły konkursowej mogą stanowić wzór dla innych. Najlepsza piątka została wyróżniona statuetką Super Samorząd 2013.

A to już wiesz?  100 płatnych staży u najlepszych pracodawców

Wśród nagrodzonych znalazła się inicjatywa Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia i władz samorządowych Radomia (woj. mazowieckie), dotycząca ulepszenia kontaktu z lokalną władzą poprzez przygotowywanie mobilnych aplikacji na smartfony. Mateusz Wojcieszak, który odebrał nagrodę zaznacza, że ?Urząd miasta czy radni oddzieleni są taką barierą dla młodego człowieka - w komunikacji jest to ogromna granica, której nie można często przekroczyć. Dlatego staraliśmy się wyciągnąć radnych z tego urzędu i przyprowadzić do kawiarni, biblioteki czy szkoły. Stworzyliśmy też aplikację mobilną, która zawiera sylwetki wszystkich radnych ? adresy mailowe, zdjęcia, numery telefonu, często strony internetowe czy dane dotyczące dyżurów.? A jak zapatrują się na to sami radni? Jak podkreśla Damian Maciąg, radny Rady Miejskiej w Radomiu ?[...] jakby taka aplikacja rozpowszechniła się w całej Polsce, byłaby świetnym narzędziem do promowania działalności samorządu.?

Wśród laureatów znalazły się również inicjatywy: Sołectwa Rębiszów i władz samorządowych gminy Mirsk (woj. dolnośląskie) za pomysł na szlak ?Polną Drogą do Siebie?; Stowarzyszenia ?Wspólne Wójtowo? i władz gminy Barczewo (woj. warmińsko?mazurskie) za szlak pieszo?rowerowy; Stowarzyszenia Nowy Międzychód i władz gminy Międzychód za działania na rzecz wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Z kolei Stowarzyszenie ?Kuźni Inicjatyw Niebanalnych? i władze samorządowe gminy Kozielice (woj. zachodniopomorskie) otrzymały statuetkę Super Samorządu 2013 za uporządkowanie swojej okolicy. Anita Stolarczyk z ?Kuźni Inicjatyw Niebanalnych? twierdzi, że współpraca ludzi i władz to nowość. ?Urzędnicy podchodzą do tego z rezerwą. Jak to będzie? Jak to potem rozliczyć w budżecie, bo choć jest uchwała o inicjatywach lokalnych, to nikt z tego tak naprawdę nie korzystał. Ale jak się już pierwszy krok zrobi, to okazuje się, że urzędnicy sami dzwonią, pomagają i podpowiadają. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę, potrzeba takiego zapalnika.?

W 2014 roku uczestnicy akcji ?Masz Głos, Masz Wybór? zajmą się przygotowywaniem swoich gmin do wyborów i prowadzeniem debat wyborczych, by pomóc mieszkańcom w podjęciu świadomych decyzji przy urnach. Podczas gali wręczenia nagród Prezes Fundacji im. Stefana Batorego podkreślał, że ?[...] niestety poziom zaufania wzajemnego Polaków jest niski i również gotowość uczestnictwa we wspólnych działaniach jest niska. [?] Słyszy się ? a co tam ma za znaczenie pojedynczy głos? Otóż z tych pojedynczych głosów składa się, buduje wspólnotę. Sam akt głosowania jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na wyniki - kto zostanie wybrany, jaka siła polityczna, jakiego typu program - ale jest również afirmacją wspólnoty.?

A to już wiesz?  Studenci! Pomyślcie (o) sobie

Pierwszy wielki egzamin dla polskiej wspólnoty, który warto zdać, będzie już w maju. Wtedy to wybierzemy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Następny to wybory samorządowe. Na kolejne cztery lata wybierzemy swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz zdecydujemy, kto będzie piastował funkcję wójta, burmistrza i prezydenta.

   
Źródło videoPR.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy