Praca Wiadomości branżowe

Z pomocą dłużnikom. Ruszył program ?Zaradni?

Dług, to nie tylko pieniądze, które trzeba zwrócić. To często strach, wstyd i poczucie bezradności. Bariery nie do pokonania dla wielu dłużników. Z myślą o nich ruszył pilotażowy program wsparcia zadłużonych ?Zaradni?.

W Tychach i Skarżysku Kamiennej rozpoczął się pilotażowy program pomocy zadłużonym ?Zaradni?. Kilkunastu dłużników wzięło udział w pierwszych z cyklu warsztatach. ?Moja mapa wyjścia z długów?. Wspólnie z trenerami poszukiwali dróg wyjścia z pętli zadłużenia. Program oparty jest na coachingowej metodzie pracy.

Dług, sprawa wstydliwa

Barbara 40 ? latka, dwójka dzieci. Do oddania 35 tys. złotych. Podżyrowała kredyty znajomemu. Stanisław 50 lat. Na minusie 7 tys. złotych. Cztery niespłacone kredyty konsumenckie. Anna 11 tys. złotych. Zakupy na raty. Nie spłacają zobowiązań od kilkunastu miesięcy. Ich długi trafiły do windykacji. Osób takich jak oni jest w całej Polsce ponad 2 mln. Łącznie do spłacenia mają aż 40 mld złotych ? Pętla zadłużenia, to nie tylko problem pieniędzy, ale w dużej mierze motywacji ? tłumaczy Rafał Szewczak, psycholog, coach i trener z Pracowni Coachingu NOVO, który prowadzi warsztaty dla zadłużonych w ramach programu ?Zaradni? ? Najpierw trzeba pokazać im, że są wstanie zmierzyć się z problemem własnymi siłami ? dodaje.

Dłużnik zawsze zostaje sam

A o motywację trudno, gdy dłużnika przytłaczają piętrzące się rachunki, pojawiają się kolejne monity niespłaconych rat kredytowych, telefony od windykatora, czasem komornik za drzwiami. Urzędowe pisma straszą paragrafami i odsetkami. Dla wielu dłużników, to presja nie do wytrzymania. A dług sam nie znika. Powiększa się o odsetki i koszty sądowe. ? Dla niektórych osób, to początek drogi do wykluczenia społecznego ? wyjaśnia Bartłomiej Szymczyk z Centrum Integracji Społecznej w Tychach. ? Nie wiedzą od czego zacząć walkę z długiem. Nie wiedzą jak rozmawiać z wierzycielami czy windykatorami. Dlatego wolą uciekać przed problem niż go rozwiązać ? dodaje Karolina Gałczyńska-Szymczyk, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku Kamiennej.

Dać motywację do wyjścia na prostą

Odpowiedzią na część tych problemów ma być program ?Zaradni?. To wspólne przedsięwzięcie Centrów Integracji Społecznej z Tych i Skarżyska Kamiennej oraz firmy windykacyjnej Kredyt Inkaso. Program łączy w sobie elementy coachingu z podstawami zarządzania własnymi pieniędzmi. ? Warsztaty podzielone są na trzy etapy: analizujemy z dłużnikami ich sytuację; w drugim kroku pokazujemy, jak skuteczniej radzić sobie z pieniędzmi, ostatnim etapem jest seria ośmiu sesji coachingowych, podczas których wspieramy uczestników w budowaniu i realizowaniu ich własnej drogi wyjścia z długu. Nie dajemy gotowych rozwiązań, ale staramy się na bazie coachingu uświadomić im, że są wstanie rozwiązać te problemy ? tłumaczy Rafał Szewczak. Podstawą programu jest opracowanie przez każdego uczestnika indywidualnego planu poradzenia sobie z trudną sytuacją i zbudowanie wśród zadłużonych motywacji do rozwiązania swoich problemów.  

Strach przed windykatorem

Dla wielu dłużników strach przed windykacją wystarczy, żeby nie odbierać listów i nie odpowiadać na telefony. Dlatego w czasie warsztatów uczestnicy spotykają się też z zawodowym windykatorem. ? Mimo początkowej nieufności, okazało się, że uczestnicy mają dziesiątki pytań i wątpliwości. Głód wiedzy jest ogromny ? przyznaje Przemysław Grzyb z Kredyt Inkaso, który poprowadził zajęcia dla zadłużonych. Wielu dłużników nie odróżnia osoby komornika od windykatora, nie mówiąc już o możliwościach współpracy z tym ostatnim. Na branży windykacyjnej od lat cieniem kładą się praktyki nieuczciwych firm z lat 90. Dlatego dłużnicy nie mają do nich zaufania. ? My chcemy pokazać, że negocjując z firmami takimi jak nasza, dłużnik jest w stanie spłacić swój dług ? mówi Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso ? mamy nadzieję, że program ?Zaradni? stanie się wsparciem dla zadłużonych, pokazując, że można wyjść na prostą ? dodaje prezes Szewczyk.

Teraz na uczestników programu ?Zaradni? czeka druga cześć - czyli sesje coachingowe. Udział w programie jest całkowicie dobrowolny. Mogą w nim uczestniczyć również osoby, które nie są dłużnikami Kredyt Inkaso. Program potrwa do końca maja.


dostarczył infoWire.pl
Źródło ForwardPR. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy