Polityka Wiadomości branżowe

WPROST ? drobne cwaniaczki

WPROST ? drobne cwaniaczki
Posłowie skutecznie nauczyli się korzystać z przywilejów władzy. Na wyjazdy, telefony, taksówki wydają dziesiątki tysięcy złotych. Tych rozliczeń nikt nie sprawdzał. Teraz trwa wielka kontrola, a parlamentarzyści nerwowo robią rachunek sumienia. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – drobne cwaniaczki, czyli na czym reprezentanci narodu dorabiają sobie do diet.Ponadto we WPROST: czy Andrzej Duda został namaszczony na delfina PiS, jaką role w polityce grają znani aktorzy, jak szybko po polskich torach pojedzie Pendolino i dlaczego Polacy kradną w pracy.Uposażenie poselskie wynosi dziś niecałe 10 tys. zł. Do tego dochodzą dodatki, m.in. za wysługę lat. Bonus to bezpłatne przejazdy środkami transportu zbiorowego, komunikacji miejskiej i przeloty samolotem na trasach krajowych. Ale w regulaminie nie są doprecyzowane pewne kwestie związane z tym, co można, a czego nie można rozliczyć. Zwykle jest tak: każdemu nowemu posłowi starsi koledzy wyjaśniają, jak skorzystać na oferowanych przez Sejm możliwościach dorobienia – mówi parlamentarzysta PO. Wielu kombinuje na wszystkim. Suma, której rozliczenie daje największe możliwości do dowolnego jej wykorzystania, to należny każdemu z parlamentarzystów

Posłowie skutecznie nauczyli się korzystać z przywilejów władzy. Na wyjazdy, telefony, taksówki wydają dziesiątki tysięcy złotych. Tych rozliczeń nikt nie sprawdzał. Teraz trwa wielka kontrola, a parlamentarzyści nerwowo robią rachunek sumienia. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST ? drobne cwaniaczki, czyli na czym reprezentanci narodu dorabiają sobie do diet.

Ponadto we WPROST: czy Andrzej Duda został namaszczony na delfina PiS, jaką role w polityce grają znani aktorzy, jak szybko po polskich torach pojedzie Pendolino i dlaczego Polacy kradną w pracy.

Uposażenie poselskie wynosi dziś niecałe 10 tys. zł. Do tego dochodzą dodatki, m.in. za wysługę lat. Bonus to bezpłatne przejazdy środkami transportu zbiorowego, komunikacji miejskiej i przeloty samolotem na trasach krajowych. Ale w regulaminie nie są doprecyzowane pewne kwestie związane z tym, co można, a czego nie można rozliczyć. Zwykle jest tak: każdemu nowemu posłowi starsi koledzy wyjaśniają, jak skorzystać na oferowanych przez Sejm możliwościach dorobienia ? mówi parlamentarzysta PO. Wielu kombinuje na wszystkim. Suma, której rozliczenie daje największe możliwości do dowolnego jej wykorzystania, to należny każdemu z parlamentarzystów ryczałt na koszty związane z prowadzeniem biura poselskiego. W obecnej kadencji to prawie 146 tys. zł rocznie, czyli ponad 12 tys. zł miesięcznie. Posłowie nie muszą wykorzystać całości tej sumy. Powszechną tendencją jest rozliczanie należnej sumy co do złotówki. Trzeba się jednak nagimnastykować. Poza czynszem i pensją trzeba coś wymyślić. W sejmowych kuluarach w tym kontekście pada nazwisko choćby Ryszarda Kalisza, który podobno dużo wydaje na lunche. Ze sprawozdań poselskich wynika jednak, że doniesienia o lunchach posła lewicy są przesadzone. Przebija go choćby Adam Hofman, deklarujący w 2013 r. zakup ?artykułów spożywczych? za ponad 12 tys. zł. Do legendy przeszedł były poseł Stanisław Łyżwiński. W ramach wydatków na biuro kupił ciężarówkę kartofli! Więcej o tym, jak dorabiają parlamentarzyści ? w nowym WPROST. 

A to już wiesz?  ING Bank Śląski najbardziej pożądanym pracodawcą

We WPROST także Andrzej Duda ? kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Ma być lepszą wersją Marcinkiewicza. Mentalny pisowiec, ale dobrze opakowany. Kiedy jego nazwisko pojawiło się na giełdzie kandydatów PiS na prezydenta, bardzo liczył, że Jarosław Kaczyński wskaże właśnie jego. Przygotowywał się, ćwiczył wystąpienia. Tyle że fatalnie wychodziły dla niego wewnętrzne badania rozpoznawalności. Wyprzedzali go m.in. Janusz Wojciechowski, Ryszard Czarnecki czy prof. Piotr Gliński. Prezes podjął decyzję kilka tygodni przed ogłoszeniem kandydata. Liczył, że na start zdecyduje się Zyta Gilowska, ale odmówiła z powodów zdrowotnych. Wtedy dla wąskiego grona w PiS stało się jasne, że postawi na Dudę. Od tego pomysłu próbował odwieść prezesa Adam Hofman. Kiedy decyzja już zapadła, prezes miał polecić, by nie mówić o niej Hofmanowi. O tym, że kandydaturę Dudy prezes ogłosi 11 listopada, wiedziało zaledwie kilku polityków PiS. Podobno inauguracja kampanii prezydenckiej tego dnia była planowana jeszcze przed aferą madrycką. Wskazanie Dudy jako kandydata na prezydenta część polityków PiS odbiera jako namaszczenie go na delfina. Będzie teraz drugą osobą po Kaczyńskim ? przyznają politycy PiS. O tym kim jest i jaką ma za sobą drogę polityczną kandydat PiS na prezydenta ? w nowym WPROST piszą Agnieszka Burzyńska i Anna Gielewska. 

WPROST wraca do kampanii wyborczej. A raczej ? do udziału w niej celebrytów. Rok temu Daniel Olbrychski zgodził się wziąć udział w wielkim kongresie SLD na warszawskim Stadionie Narodowym. Dla lewicy ten gest był jak podanie kroplówki umierającemu organizmowi. Przy okazji można było dać prztyczka Platformie, którą aktor wcześniej wspierał, i ogłosić, że jest on symbolem zmieniającego się trendu w polityce. Minął rok i aktor pojawił się na kongresie Platformy, by wspierać konkurencję. Może poszedł tam tylko po to, by się pożegnać z odchodzącym premierem Donaldem Tuskiem? ? zastanawia się Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD. I tłumaczy, że do sztabów honorowych zaprasza się sporą grupę celebrytów, najczęściej właśnie aktorów. Aktor jest po to, by przekazać politykowi zaufanie, którym sam jest obdarzany. Dlaczego aktorzy są tak ważni? Znany aktor nosi nad sobą aureolę popularności, której na czas kampanii użycza politykowi ? tłumaczy Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa sztabu prezydenckiego Jarosława Kaczyńskiego sprzed czterech lat. Im bardziej znany aktor, tym jaśniej świeci aureolą. A co z tego ma aktor? O tym i o politycznych rolach polskich aktorów we WPROST pisze Cezary Łazarewicz.

A to już wiesz?  PIT-owy zawrót głowy ? na jakie zmiany muszą szykować się Polacy?

WPROST dotarł też do materiałów, które pokazują jak bardzo Pendolino nie popędzi po polskich torach. Nowoczesne składy mają ruszyć w trasy 14 grudnia. Ruszy ich ledwie kilka i będą jeździć wolno. Zaniedbania trwają od lat i winę za nie ponoszą kierownictwo PKP oraz kolejni ministrowie odpowiedzialni za transport. Na kupno 20 składów kolejowych i budowę infrastruktury, by pociągi mogły gnać 160-200 km/h wydaliśmy ok. 11 mld zł. Data wprowadzenia jest znana od lat ? nastąpi to za niespełna miesiąc. Problem w tym, że trasy, po których mają jeździć pociągi, są wielkim placem budowy, a projekt jest wdrażany na ostatnią chwilę. Pendolino ma jeździć m.in. z Gdyni do Warszawy i z Warszawy do Katowic. WPROST jest w posiadaniu ostrzeżeń dla maszynistów jeżdżących tymi trasami. Co chwila nakazują one zwolnić kierującym pociągami do 50, 60, 80 km/h. Główna przyczyna? Prace inwestycyjne. Takimi ostrzeżeniami usiana jest kolejowa droga nad morze. Remont tej trasy miał być skończony dwa lata temu. Nie lepiej wygląda sytuacja na kolejowej drodze z Warszawy do Katowic. O tym, jak pojadą szybkie pociągi po polskich torach we WPROST pisze Michał Majewski.

Na łamach WPROST także o tym, że ponad trzy czwarte polskich firm jest okradanych przez swoich pracowników. W Europie pod względem skali kradzieży pracowniczej wyprzedzają nas tylko Rosjanie i Słowacy. Badania CBOS pokazały, że 14 proc. Polaków akceptuje wykorzystywanie firmowych telefonów, samochodów i materiałów biurowych do celów prywatnych. Niewiele mniej ? dorabianie do pensji w godzinach pracy. Co dziesiąty nie widzi nic złego w załatwianiu w tym czasie prywatnych spraw. Największą plagą w przedsiębiorstwach są kradzieże (43 proc.), przywłaszczenia (23 proc.; np. używanie samochodu służbowego w sytuacjach prywatnych) oraz oszustwa, na które wskazało. Na forach internetowych aż się roi od porad, jak zrobić pracodawcę w balona. Pracownicy wynoszą nawet papier toaletowy czy wodę z baniaków. Dlaczego? Próba odpowiedzi ? w nowym WPROST.

A to już wiesz?  Kiedy menedżerowie brudzą ręce?

Nowy numer WPROST trafi do kiosków poniedziałek, 17 listopada 2014 r. E-wydanie tygodnika będzie dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

E-wydanie tygodnika WPROST jest dostępne wraz z e-tygodnikiem WPROST  BIZNES, którym w tym tygodniu o tym, jak właściciele firm wywłaszczonych pod budowę dróg walczą o rekompensaty oraz o tym, że Polska stoi na skraju kryzysu. WPROST BIZNES  jest dostępny w systemie dystrybucji e-wydań wydawcy na stronie: ewydanie.wprostbiznes.pl oraz u wszystkich dystrybutorów prasy cyfrowej oraz w aplikacjach natywnych na urządzenia mobilne w AppStore i Google Play.

 


dostarczył infoWire.pl
Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy